Miło nam poinformować, że publikacja Jana Gustawa Rokity jest już dostępna w bibliotekach w całej Polsce. Można również śledzić profile społecznościowe autora, który będzie organizował spotkania autorskie, wykłady i spacery historyczne.
Sam projekt miał na celu popularyzację mało znanego, lecz niezwykle cennego i jak dotąd przez nikogo szczegółowo opracowanego źródła historycznego do dziejów Polski w czasach saskich jakim są oryginalne XVII i XVIII-wieczne medale wybijane na bezpośrednie zlecenie Wettyna. Mimo licznych publikacji naukowych na temat mecenatu artystycznego Augusta II Wettyna nie powstało jak dotąd żadne odrębne opracowanie poświęcone spuściźnie medalierskiej pozostałej po tym monarsze. Praca niniejsza ma tę właśnie istniejącą lukę wypełnić. Przypomnieć należy jednocześnie, iż w 2020 roku przypadła 350 rocznica narodzin Fryderyka Augusta Wettyna (późniejszego Augusta II Wettyna). Jest to jeden z powodów dla których warto aby praca ta została wydana drukiem jako pokłosie wspomnianej rocznicy.
Głównym celem zadania pt. „Wydanie pracy pt. Medalierstwo w służbie dworu elektorskiego i królewskiego Augusta II Wettyna. Funkcje propagandowe medali z lat 1694-1733” było poszerzenie i wzbogacenie dotychczasowych ustaleń dotyczących niektórych aspektów mecenatu artystycznego Wettyna oraz ich popularyzacja podczas spotkań autorskich, spacerów historycznych śladami Augusta II Wettyna w Warszawie i wykładów dla studentów Uniwersytetów III Wieku w Warce i Górze Kalwarii.
Wydana praca prócz zapełnienia wspomnianej luki w historiografii dotyczącej niezwykle ciekawego aspektu mecenatu artystycznego
Augusta II Wettyna służyć będzie pomocą studentom historii sztuki piszącym różnego rodzaju prace komparatystyczne mające na celu
wykazanie związków między różnymi dziełami sztuki z epoki oraz studentom historii np. podczas zajęć z zakresu Nauk Pomocniczych Historii podczas których numizmatyka również jest szczegółowo omawiana.
Publikacja została wydana dzięki partnerstwu z Fundacją PZU.