Wydanie pracy pt.” Medalierstwo w służbie dworu elektorskiego i królewskiego Augusta II Wettyna. Funkcje propagandowe medali z lat 1694-1733”. Projekt zostanie sfinansowany ze środków Fundacji PZU.

Miło nam poinformować, że Fundacja Orkana otrzymała dotację finansową ze środków Fundacji PZU na wydanie pracy Jana Gustawa Rokity pt.” Medalierstwo w służbie dworu elektorskiego i królewskiego Augusta II Wettyna. Funkcje propagandowe medali z lat 1694-1733”.

Projekt ma na celu popularyzację mało znanego, lecz niezwykle cennego i jak dotąd przez nikogo szczegółowo opracowanego źródła historycznego do dziejów Polski w czasach saskich jakim są oryginalne XVII i XVIII-wieczne medale wybijane na bezpośrednie zlecenie Wettyna. Mimo licznych publikacji naukowych na temat mecenatu artystycznego Augusta II Wettyna nie powstało jak dotąd żadne odrębne opracowanie poświęcone spuściźnie medalierskiej pozostałej po tym monarsze. Praca niniejsza ma tę właśnie istniejącą lukę wypełnić. Przypomnieć należy jednocześnie, iż w 2020 roku przypadła 350 rocznica narodzin Fryderyka Augusta Wettyna (późniejszego Augusta II Wettyna). Jest to jeden z powodów dla których warto aby praca ta została wydana drukiem jako pokłosie wspomnianej rocznicy.

Głównym celem zadania pt. „Wydanie pracy pt. Medalierstwo w służbie dworu elektorskiego i królewskiego Augusta II Wettyna. Funkcje propagandowe medali z lat 1694-1733” jest poszerzenie i wzbogacenie dotychczasowych ustaleń dotyczących niektórych aspektów mecenatu artystycznego Wettyna oraz ich popularyzacja podczas spotkań autorskich, spacerów historycznych śladami Augusta II Wettyna w Warszawie i wykładów dla studentów Uniwersytetów III Wieku w Warce i Górze Kalwarii.

Wydana praca prócz zapełnienia wspomnianej luki w historiografii dotyczącej niezwykle ciekawego aspektu mecenatu artystycznego
Augusta II Wettyna służyć będzie pomocą studentom historii sztuki piszącym różnego rodzaju prace komparatystyczne mające na celu
wykazanie związków między różnymi dziełami sztuki z epoki oraz studentom historii np. podczas zajęć z zakresu Nauk Pomocniczych Historii podczas których numizmatyka również jest szczegółowo omawiana.

Dzięki partnerstwu z Fundacją PZU publikacja zostanie wydana do końca maja 2022 roku.