Nagrody im. Władysława Orkana

orkan

Nagroda im. Władysława Orkana przyznawana jest artystom i twórcom różnych dziedzin kultury, sztuki i gospodarki ze szczególnym uwzględnieniem twórców regionalnych i lokalnych.

Uroczysta gala wręczenia Nagrody im. Władysława Orkana za rok 2013 odbyła się 6 czerwca 2014 r. w Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej. Patronat honorowy nad tegoroczną edycją Nagrody objęli : Wicemarszałek Sejmu RP Eugeniusz Grzeszczak, Marszałek Województwa Mazowieckiego – Adam Struzik, Marszałek Województwa Lubelskiego – Krzysztof Hetman, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego – AdamJarubas. Uroczystość uświetnił koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

Decyzją Kapituły Nagrody w składzie: Płk. rez. Stanisław Dąbrowski (przewodniczący), Halina Murawska (sekretarz), Bernard Antos – sekretarz Województwa Świętokrzyskiego; Zdzisław Bik – prezes Grupy Kapitałowej FASING; Eugeniusz Grzeszczak – wicemarszałek Sejmu RP; Grzegorz Małkus – wiceprezydent miasta Skarżysko-Kamienna; Gen. prof. dr hab. Zygmunt Mierczyk – rektor Wojskowej Akademii Technicznej; Krzysztof Jóźwiak – przewodniczący Rady Senioralnej Fundacji im. Władysława Orkana; Dr Tadeusz Skoczek – dyrektor Muzeum Niepodległości; Tomasz Skoczek – przedstawiciel Fundacji im. Władysława Orkana; Ks. Prof. dr hab. Henryk Skorowski – dyrektor Międzynarodowego Centrum Dialogu Międzykulturowego i Międzyreligijnego UKSW; Prof. dr hab. Władysław Jakub Stępniak – dyrektor naczelny Archiwów Państwowych; Mirosław Szemla – kanclerz kapituły, nagrody za upowszechnianie kultury otrzymali:

Bernard Ładysz – za całokształt wszechstronnej działalności artystycznej;

Lucyna Kozłowska za ocalenie od zapomnienia wycinanki ludowej oraz promowanie dziedzictwa kultury i sztuki regionu świętokrzyskiego;

Andrzej Kozłowski – za działalność artystyczną w dziedzinie rzeźbiarstwa oraz promowanie dziedzictwa kultury i sztuki regionu świętokrzyskiego;

Marian Pilot – za całokształt twórczości literackiej związanej z nurtem chłopskim ze szczególnym uwzględnieniem tomu esejów „Nowy matecznik”;

Towarzystwo Przyjaciół Chorych – Hospicjum im. bł. Edmunda Bojanowskiego w Bochni – za systematyczną, długoletnią opiekę nad ludźmi starszymi, niepełnosprawnymi i wykluczonymi oraz za stworzenie hospicjum domowego samotnych rolników;

Zespół Pieśni i Tańca „Siedlecanie” – za wybitne osiągnięcia artystyczne w dziedzinie upowszechniania kultury ludowej ze szczególnym uwzględnieniem Ziemi Bocheńskiej;

Laureatom serdecznie gratulujemy.